skip navigation

Home

Last Weekend of NTEDGE

February 24th is our last NTEDGE session for the 2017/2018 season.


NTHA - Playoff Schedule - See Below

The playoff schedule is posted. Please refer to only this version found on the home page.

Please note that the MBBMM division has their semi-finals on Saturday April 7th not Sunday the 8th and the games will be at NT not De La Salle

 

Date START END DIVISION Description ARENA HOME 2 and SEED Visiting Team and SEED FINAL SCORE (H-V)
2/24/2018 7:00:00 AM 8:20:00 AM Tyke Skills/Game NT LEAFS, MARLIES OILERS,HABS N/A
2/24/2018 8:30:00 AM 9:50:00 AM Tyke Games NT STARS, AVS BRUINS,SENS N/A
2/24/2018 1:00:00 PM 1:50:00 PM Minor Novice Playoff NT Westcourt (1) Rink Rats(4)
2/24/2018 1:50:00 PM 2:40:00 PM Minor Novice Playoff NT Levy&Associates(2) Scorpions(3)
2/24/2018 2:50:00 PM 3:40:00 PM MNSELHL Playoff NT Bears(1) Tigers(4)
2/24/2018 3:40:00 PM 4:30:00 PM MNSELHL Playoff NT Sharks(3) Cobras(2)
2/24/2018 4:40:00 PM 5:30:00 PM Novice HL Playoff NT Falcons(1) Raymond James(4)
2/24/2018 5:30:00 PM 6:20:00 PM Novice HL Playoff NT Kandalore(2) NT88's(3)
2/24/2018 6:30:00 PM 7:20:00 PM Novice SELHL Playoff NT Blackbird(1) NT43's(4)
2/24/2018 7:20:00 PM 8:10:00 PM Novice SELHL Playoff NT The Hook (2) Storm (3)
2/25/2018 7:00:00 AM 7:50:00 AM MA/A Playoff NT Pool A 1st Desert Raiders Pool A 7th Puck Bandits
2/25/2018 7:50:00 AM 8:40:00 AM MA/A Playoff NT Pool A 3rd Pirates Pool A 5th Attack
2/25/2018 8:50:00 AM 9:40:00 AM MA/A Playoff NT Pool B 2nd Kandalore Pool B 8th ICE
2/25/2018 9:40:00 AM 10:30:00 AM MA/A Playoff NT Pool B 4th Ewing Morris Pool B 6th Johnston-Daniel Ken Ellis
2/25/2018 10:40:00 AM 11:30:00 AM MPW/PW Playoff NT BFL (1) Puck Bandits(6)
2/25/2018 11:40:00 AM 12:30:00 PM MPW/PW Playoff NT Grahams Aces (2) Bougadis Chang (5)
2/25/2018 12:40:00 PM 1:30:00 PM MPW/PW Playoff NT Crush (3) Majer (4)
2/25/2018 1:40:00 PM 2:30:00 PM MJ Playoff NT Wood'N Styx (2) Village Idiot Pub (4)
2/25/2018 2:40:00 PM 3:30:00 PM MJ Playoff NT Buffy's Bandits (3) Cheesesteaks (5)
MJ Playoff NT DMHL BYE (2pts)
2/25/2018 11:00:00 AM 12:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Blue Jackets(1) Wild (6)
2/25/2018 12:00:00 PM 1:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Kings (2) Flyers (5)
2/25/2018 1:00:00 PM 2:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Caps (3) Knights (4)
3/3/2018 7:00:00 AM 8:20:00 AM Tyke Games NT AVS, STARS BRUINS,SENS N/A
3/3/2018 8:30:00 AM 9:50:00 AM Tyke Skills/Game NT MARLIES,LEAFS HABS,OILERS N/A
3/3/2018 1:00:00 PM 1:50:00 PM Minor Novice Playoff NT Westcourt (1) Scorpions(3)
3/3/2018 1:50:00 PM 2:40:00 PM Minor Novice Playoff NT Levy&Associates(2) Rink Rats(4)
3/3/2018 2:50:00 PM 3:40:00 PM MNSELHL Playoff NT Bears(1) Sharks (3)
3/3/2018 3:40:00 PM 4:30:00 PM MNSELHL Playoff NT Cobras (2) Tigers(4)
3/3/2018 4:40:00 PM 5:30:00 PM Novice HL Playoff NT Falcons(1) NT88's(3)
3/3/2018 5:30:00 PM 6:20:00 PM Novice HL Playoff NT Kandalore(2) Raymond James(4)
3/3/2018 6:30:00 PM 7:20:00 PM Novice SELHL Playoff NT Blackbird(1) Storm (3)
3/3/2018 7:20:00 PM 8:10:00 PM Novice SELHL Playoff NT The Hook (2) NT43's(4)
3/4/2018 7:00:00 AM 7:50:00 AM MA/A Playoff NT Pool A 1st Desert Raiders Pool A 3rd Pirates
3/4/2018 7:50:00 AM 8:40:00 AM MA/A Playoff NT Pool A 5th Attack Pool A 7th Puck Bandits
3/4/2018 8:50:00 AM 9:40:00 AM MA/A Playoff NT Pool B 2nd Kandalore Pool B 6th Johnston-Daniel Ken Ellis
3/4/2018 9:40:00 AM 10:30:00 AM MA/A Playoff NT Pool B 4th Ewing Morris Pool B 8th ICE
3/4/2018 10:40:00 AM 11:30:00 AM MPW/PW Playoff NT BFL (1) Bougadis Chang (5)
3/4/2018 11:40:00 AM 12:30:00 PM MPW/PW Playoff NT Grahams Aces (2) Majer(4)
3/4/2018 12:40:00 PM 1:30:00 PM MPW/PW Playoff NT Crush (3) Puck Bandits(6)
3/4/2018 1:40:00 PM 2:30:00 PM MJ Playoff NT DMHL (1) Buffy's Bandits (3)
3/4/2018 2:40:00 PM 3:30:00 PM MJ Playoff NT Village Idiot Pub (4) Cheesesteaks (5)
MJ Playoff NT Wood'N Styx (2) BYE (2pts)
3/4/2018 11:00:00 AM 12:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Blue Jackets(1) Flyers (5)
3/4/2018 12:00:00 PM 1:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Kings (2) Knights (4)
3/4/2018 1:00:00 PM 2:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Caps (3) Wild (6)
3/24/2018 7:00:00 AM 8:20:00 AM Tyke Skills/Game NT LEAFS, MARLIES OILERS,HABS N/A
3/24/2018 8:30:00 AM 9:50:00 AM Tyke Game/Jamboree NT STARS, AVS BRUINS,SENS N/A
3/24/2018 1:00:00 PM 1:50:00 PM Minor Novice Playoff NT Westcourt (1) Levy & Associates (2)
3/24/2018 1:50:00 PM 2:40:00 PM Minor Novice Playoff NT Scorpions (3) Rink Rats(4)
3/24/2018 2:50:00 PM 3:40:00 PM MNSELHL Playoff NT Bears(1) Cobras(2)
3/24/2018 3:40:00 PM 4:30:00 PM MNSELHL Playoff NT Sharks(3) Tigers(4)
3/24/2018 4:40:00 PM 5:30:00 PM Novice HL Playoff NT Falcons(1) Kandalore (2)
3/24/2018 5:30:00 PM 6:20:00 PM Novice HL Playoff NT NT88's (3) Raymond James(4)
3/24/2018 6:30:00 PM 7:20:00 PM Novice SELHL Playoff NT Blackbird(1) The Hook (2)
3/24/2018 7:20:00 PM 8:10:00 PM Novice SELHL Playoff NT Storm (3) NT43's(4)
3/25/2018 7:00:00 AM 7:50:00 AM MA/A Playoff NT Pool B 2 Kandalore Pool B 4 Ewing Mooris
3/25/2018 7:50:00 AM 8:40:00 AM MA/A Playoff NT Pool B 6 Johnston-Daniel Ken Ellis Pool B 8th ICE
3/25/2018 8:50:00 AM 9:40:00 AM MA/A Playoff NT Pool A 1st Desert Raiders Pool A 5th Attack
3/25/2018 9:40:00 AM 10:30:00 AM MA/A Playoff NT Pool A 3rd Pirates Pool A 7th Puck Bandits
3/25/2018 10:40:00 AM 11:30:00 AM MPW/PW Playoff NT Crush (3) Bougadis Chang (5)
3/25/2018 11:40:00 AM 12:30:00 PM MPW/PW Playoff NT BFL (1) Majer (4)
3/25/2018 12:40:00 PM 1:30:00 PM MPW/PW Playoff NT Grahams Aces (2) Puck Bandits(6)
3/25/2018 1:40:00 PM 2:30:00 PM MJ Playoff NT DMHL (1) Village Idiot Pub (4)
3/25/2018 2:40:00 PM 3:30:00 PM MJ Playoff NT Wood'N Styx (2) Cheesesteaks (5)
MJ Playoff NT Buffy's Bandits (3) BYE (2pts)
3/25/2018 11:00:00 AM 12:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Caps (3) Flyers (5)
3/25/2018 12:00:00 PM 1:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Kings (2) Wild (6)
3/25/2018 1:00:00 PM 2:00:00 PM MBMBMM Playoff De La Salle Blue Jackets(1) Knights (4)
4/7/2018 7:00:00 AM 8:00:00 AM Tyke Game NT LEAFS, MARLIES OILERS,HABS N/A
8:00:00 AM 8:20:00 AM Tyke MEDALS Handout Medals
4/7/2018 8:30:00 AM 9:30:00 AM Tyke Game NT STARS, AVS BRUINS,SENS N/A
9:30:00 AM 9:50:00 AM Tyke MEDALS Handout Medals
4/7/2018 10:00:00 AM 11:20:00 AM MBMBMM Semi 1 NT Highest Seed after Round Robin Lowest Seed after Round Robin Note Different Day/Time and Arena
4/7/2018 11:30:00 AM 12:50:00 PM MBMBMM Semi 2 NT 2nd Highest Seed after Round Robin 3rd Highest Seed after Round Robin Note Different Day/Time and Arena
4/7/2018 1:00:00 PM 1:50:00 PM Minor Novice Semi Finals NT Highest Seed after Round Robin Lowest Seed after Round Robin
4/7/2018 1:50:00 PM 2:40:00 PM Minor Novice Semi Finals NT 2nd Highest Seed after Round Robin 3rd Highest Seed after Round Robin
4/7/2018 2:50:00 PM 3:40:00 PM MNSELHL Semi Finals NT Highest Seed after Round Robin Lowest Seed after Round Robin
4/7/2018 3:40:00 PM 4:30:00 PM MNSELHL Semi Finals NT 2nd Highest Seed after Round Robin 3rd Highest Seed after Round Robin
4/7/2018 4:40:00 PM 5:30:00 PM Novice HL Semi Finals NT Highest Seed after Round Robin Lowest Seed after Round Robin
4/7/2018 5:30:00 PM 6:20:00 PM Novice HL Semi Finals NT 2nd Highest Seed after Round Robin 3rd Highest Seed after Round Robin
4/7/2018 6:30:00 PM 7:20:00 PM Novice SELHL Semi Finals NT Highest Seed after Round Robin Lowest Seed after Round Robin
4/7/2018 7:20:00 PM 8:10:00 PM Novice SELHL Semi Finals NT 2nd Highest Seed after Round Robin 3rd Highest Seed after Round Robin
4/8/2018 8:00:00 AM 9:20:00 AM MA/A Semi Finals NT 1st Pool A 2nd Pool B
4/8/2018 9:30:00 AM 10:50:00 AM MA/A Semi Finals NT 1st Pool B 2nd Pool A
4/8/2018 11:00:00 AM 12:20:00 PM MPW/PW Semi Finals NT Highest Seed after Round Robin Lowest Seed after Round Robin
4/8/2018 12:30:00 PM 1:50:00 AM MPW/PW Semi Finals NT 2nd Highest Seed after Round Robin 3rd Highest Seed after Round Robin
4/8/2018 2:00:00 PM 3:30:00 PM MJ FINALS NT Highest Seed after Round Robin 2nd Highest Seed after Round Robin
4/21/2018 9:00:00 AM 10:30:00 AM Minor Novice FINALS NT Semi Winner Semi Winner
4/21/2018 10:40:00 AM 12:10:00 PM MNSELHL FINALS NT Semi Winner Semi Winner
4/21/2018 12:20:00 PM 1:50:00 PM Novice HL FINALS NT Semi Winner Semi Winner
4/21/2018 2:00:00 PM 3:30:00 PM Novice SELHL FINALS NT Semi Winner Semi Winner
4/21/2018 3:40:00 PM 5:10:00 PM MA/A FINALS NT Semi Winner Semi Winner
4/21/2018 5:20:00 PM 6:50:00 PM MPW/PW FINALS NT Semi Winner Semi Winner
4/21/2018 7:00:00 PM 8:30:00 PM MBMBMM FINALS NT Semi Winner Semi Winner






    The Registration "Home" is not currently available.


    The Registration "Home" is not currently available.



    North Toronto Hockey and The Toronto Maple Leafs

     

     

     

     

     

     

    NTHA has partnered with the Toronto Maple Leafs for some exciting offers and promotions over the next few years.

    Many of our brand new players qualified for some new equipment, and all players will received a Leafs Jersey soon! 




    NT EDGE Skill Development - Registration Open for All Classes

    NT EDGE is an additional, for pay skill development session we offer as a supplement to our houseleage, select and GTHL programs.  NT EDGE is run by the innovative and experienced instructors at Subtle Disruption Hockey Enterprises 

    We have tried to address some of the concerns from previous sessions by organizing our classes based on age and skill level. That being said, we won't deny or prevent someone outside of that range if that's the only program that works, but it allows parents and players to choose an option that makes sense to them.

    We are pleased to offer the following classes:

    • Saturday 1210 pm to 110 pm  at RINX from November 11th to February 24th (Targeted to all HL players from 2006 to 2012) RINX Map
    • Saturday 4 pm to 5 pm at RINX from November 11th to February 24th (All ages Goalies and Shooting/Puck Control)  RINX Map
    • Saturday 5pm at RINX from November 11th to February 24th (Target for all HL and SELECT players born 2005 and older) RINX Map


    Hockey Night In Canada Profiles North Toronto Arena and the Tom Wilson Connection

    From North Toronto to the Hall of Fame

    From North Toronto to the Hall of Fame


    North Toronto News!

    Leaside Select Tournament Champs - MN Black

    Minor Novice Black - Leaside Select Tournament Champs

    02/08/2018, 2:15pm EST
    By Congrats

    Congrats to MN Black

    Congrats to the Minor Midget A team on winning the Pittsburgh Three Rivers Cup Tournament!

    Congrats to the Novice Reds who won in Montreal
    Congrats to the MN Red
    Congrats Novice
    Great Win!
    |